حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


Parleman Museum   موزه مجلس

آدرس:  پایین تر از میدان بهارستان
بازدید:  هر روز (شنبه لغایت چهارشنبه) از ساعت 9 صبح الی 14
شماره تماس: 33139919

استفاده از تمامی عکسها و اطلاعات تنها با ذکر نام موزه مجلس مجاز است


بنیانگذاران روشن‌بین کتابخانهٔ مجلس از همان سال‌های نخستینِ راه‌اندازی کتابخانه، دراین اندیشه بودند که با خرید تابلوهای هنرمند عالیقدر، استاد کمال‌الملک و برخی دیگر از هنرمندان برجسته در کنار پارلمان موزه‌ای به‌نام آن استاد برجسته برپا کنند. استاد کمال‌الملک پس از آگاهی از این نیت خیر تعدادی از آثار خویش را نیز به رسم اهداء در اختیار می‌گذارد و این مجموعه ارزشمند سنگ‌بنای شکل‌گیری موزهٔ مجلس می‌شود. بعدها با افزوده شدن برخی آثار ارزندهٔ دیگر از دست‌نویس‌های و اسناد تاریخی و اشیای نفیس موزهٔ مجلس تنوع بیشتری یافت.

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب نیز تحولی در مجموعه‌سازی این موزه پدید آمد و اشیاء و آثارِ اهداءشده از سوی مقامات خارجی و هیأت‌های پارلمانی به رؤسای وقت مجلس شورای اسلامی هم به این موزه منتقل گردید. از جمله مقاطع چشمگیر فعالیت این موزه طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۳ بود که بخش عمدهٔ ساختمان موزهٔ نگارستان برای نمایش اشیاءِ آن آماده‌سازی و در نظر گرفته شده بود و بازدیدکنندگان فراوانی را به خود جلب می‌کرد. با جابجایی مجلس و دوایر تابعه به باغ بهارستان، فعالیت موزه به طور موقت متوقف شد و مقدماتی فراهم گردید تا این اشیاء در فضایی همخوان با تاریخ مجلس و با توجه به ارزش آن‌ها در معرض بازدید مشتاقان و علاقه‌مندان قرار گیرد. در دورهٔ هشتم مجلس با حمایت آقای دکتر علی لاریجانی- رئیس وقت مجلس شورای اسلامی- و با حمایت‌های جدی و پیگیر جناب آقای دکتر جعفری- مشاور و رئیس حوزهٔ ریاست مجلس شورای اسلامی-، موزه در عمارت قدیمی و زیبای مجلس شورای ملی معروف به ساختمان مشروطه در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۸۸ بازگشایی گردید.

در حال حاضر موزهٔ مجلس با دو رویکرد هنری و تاریخی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در رویکردی هنری برخی از آثار هنری از جمله تابلوهای استاد کمال‌الملک و شاگردان ایشان مانند علی محمودی، محمود اولیاء، جعفر چهره‌نگار و غیره و هدایایی که مقامات خارجی به رؤسای مجلس شورای اسلامی تقدیم نموده‌اند در معرض نگاه علاقه‌مندان قرار داده شده و در رویکرد تاریخی، تاریخ مشروطیت، مجلس، قانونگذاری و انقلاب اسلامی در قالب تصویر، سند و تندیس شخصیت‌های تاریخی معاصر ایران به نمایش گذاشته شده است. از دیگر بخش‌های این موزه صحن علنی و زیبای مجلس شورای ملی است که انسان را به یاد تاریخ پر جنب و جوش مجلس می‌اندازد.

تالارهای این موزه که با اسناد ، تصاویر ، اشیاء و تندیس شخصیت‌های تاریخی، در قالب تالار ورودی، نمایشخانه ، تالار رجال و آثار تاریخی، تالار رویدادها و تحولات تاریخی، تالار شخصیت‌ها و رجال، تالار هدایا و آثار هنری، تالارهای قانونگذاری و صحن پارلمان آماده گردیده است، امکان مروری زنده و گویا بر تحولات یکصد ساله اخیر ایران را برای مخاطبین فراهم می‌سازد.

در تالار ورودی این موزه، تصاویری که حاکی از تکاپوی ایرانیان برای به دست آوردن استقلال و آزادی در طول یکصد و پنجاه سال اخیر است، ارائه شده و ناظر تیزبین را با سیر حوادث از واگذاری امتیازات به بیگانگان تا انقلاب بزرگ ملت ایران در بهمن  1357 آشنا می‌سازد.

در تالار نمایش‌خانه ضمن آشنایی با موزه، سایر جنبه‌های تحولات سیاسی ایران دید‌گان بازدیدکنندگان را متوجه خود می‌سازد.

در تالار رجال و آثار تاریخی با برخی از چهره‌های مؤثر در پیروزی مشروطیت و بعضی از رؤسای دوره‌های مختلف مجلس، آشنا شده و اشیاء متعلق به این نهاد قانونگذاری و تابلوهای متنوعی را مشاهده می‌کنیم.

 

در هال مرکزی موزه، چشم در چشم رجال و علمایی می‌دوزیم که در رخداد مشروطه موثر بوده‌اند و از نگاه آنان سیر حوادث مربوط به تأسیس مشروطه و مقدمات و نتایج آن را مرور می‌کنیم. در این بخش همچنین هدایا و نیز آثار به جا مانده از سید جمال‌الدین اسدآبادی در بین عکس‌ها و اسناد تاریخی جلب نظر می‌نماید.

در تالارهای قانونگذاری با تکاپوهای این نهاد در سال‌های قبل و بعد از انقلاب آشنا می‌شویم و از خلال نظاره اسناد به یک جمع‌بندی در خصوص رویکردهای مجلس در پیش و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران می‌رسیم.

صحن پارلمان یادآور جلساتی است که در مجلس برگزار شده، هنوز فریادهای مدرس بر علیه دیکتاتوری رضاخانی در فضای مجلس طنین‌انداز و چشمان او نظاره‌گر کسانی است که از معبر تاریخ به دوران او رسیده‌اند.

تالار هدایا و آثار هنری بخش دیگر این حوزه است که آثار نفیسی از نقاشان بزرگ ایرانی نظیر محمد غفاری (کمال الملک)، محمود اولیا و اسماعیل آشتیانی را در خود جای داده است. همچنین هدایای زیبا از مجالس جهان در این تالار وجود دارد که عمق روابط بین‌المللی مجلس را آشکار می‌سازد.

سیر تحولات تاریخی ایران معاصر را در تالار رویدادها و تحولات تاریخی می‌توان مشاهده کرد. عکس‌ها، اسناد، تندیس‌ها و فضای تاریخی این تالار اذهان را به سال‌های گذشته برده و در کنار شخصیت‌ها، روایتی زنده از تحولات تاریخی را ارائه می‌کند.
برای بازدیدهای عمومی می‌توانید با روابط عمومی کتابخانه مجلس تماس بگیرید

 مجلس شورای اسلانی

کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی

 آشنایی با کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی- همشهری آنلاین

 مجموعه آثار و یادمان های تاریخی در موزه مجلس شورای اسلامی

 

 

نام
ایمیل
نظرات
نظرات