حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


Royal Containers Museum موزه ظروف سلطنتی

آدرس: خیابان ولیعصر - خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) - انتهای خیابان شهید کمال طاهری
بازدید:  همه روزه بجز دوشنبه ها، نیمه اول سال 8:30  تا 17:30,  نیمه دوم سال 9  تا  16:30
شماره تماس:  9-22752031
استفاده از تمامی عکسها و اطلاعات تنها با ذکر نام موزه سعدآباد مجاز است

موزۀ ظروف سلطنتی در شرق مجموعۀ فرهنگی تاریخی سعدآباد قرار دارد. این بنا به دستور رضاشاه برای اشرف (خواهر دوقلوی شاه ) بین سالهای 18 – 1315 ساخته شد.  به دستور اشرف پهلوی از سال 1350 فضای داخلی و خارجی این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و در محدوه ای به مساحت 2600 مترمربع با زیر بنای 1800 مترمربع  در دو طبقه توسعه و تغییر یافت و طراحی داخلی آن با حضور طراحان و متخصصین خارجی، به سبک فرانسوی طراحی و نمای خارجی آن که از سنگ تیشه ای بود به سنگ مرمرسفیدتبدیل شد.
 این بنا پس از انقلاب اسلامی ، در 28 اردیبهشت 1374به عنوان موزۀ ظروف تغییر کاربری داد و در اسفند همان سال آثار موزه جمع شد و ساختمان آن به نهاد ریاست جمهوری تحویل داده شد تا سال 1384 که این بنا مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت . پس از انتقال اشیاء موزۀ صنایع دستی، در 30 دی 1385 به ساختمان مذکور ، این بنا با نام موزۀ صنایع دستی کار خود را آغاز نمود.
از بهمن ماه 1388 با تصمیم مدیریت وقت مقرر گردید که این موزه به شرایط مقرر اولیه خود برگردد و به همین دلیل چيدماني از ظروف سلطنتي در بخشي از طبقه اول اين بنا صورت پذيرفت و از خرداد ماه 1389 با انتقال موزه صنايع دستي به ساختمان ديگري در داخل مجموعه سعدآباد ، اين موزه با نام  موزه ظروف سلطنتي حيات دوباره خود را آغاز نموده .
در حال حاضر در این موزه بیش از 500 قطعه  ظروف و اشيائ تزتيني در 5 سالن در دو طبقه به نمايش در آمده و در حال توسعه فضای نمایشگاهی و اشیاء به نمایش درآمده می باشد . اغلب این ظروف مربوط به کارخانجات معتبر دنیا نظیر لیموژ ، سور ، باواریا ،  رزنتال و ... می باشد. ظروف به نمایش درآمده به 3 دسته  ظروف قاجار ، پهلوي دوم و ظروف اهدايي مي باشند که در شرايط و مناسبتهاي مختلف خریداری و یا به پهلوی دوم و خانوده اش اهدا شده است.

موزه ظروف سلطنتی

نام
ایمیل
نظرات
نظرات