حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


Stained Glass Painting Museum  موزه نقاشی پشت شیشه

نام موزه : موزه نقاشی پشت شیشه
آدرس : تهران ، خیابان سعدی ، خیابان قائدی
تلفن : 77526777

موزه با مساحتی حدود 1000 مترمربع در بر گیرنده آثاری زیبا و متنوع از هنر نقاشی پشت شیشه است که در یکی از خانه‌های قدیمی تهران با معماری سده اخیر ، به نام خانه دکتر شقاقی‌ ، بر پا شده است‌ . بنای موزه از سوی ورثه مرحوم دکتر شقاقی به شهرداری تهران واگذار شد و توسط شرکت توسعه فضای فرهنگی (وابسته به شهرداری تهران‌) و به منظور ایجاد موزه نقاشی پشت شیشه با اهداف معرفی این هنر ، باز پیرایی‌ ، تجهیز و آماده سازی شد و در فروردین ماه 1377 این بنا در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفت ‌.موزه نقاشی پشت شیشه ایران دومین موزه نقاشی پشت شیشه در جهان و تنها موزه مستقل است که به یکی از شاخه‌های نگارگری اختصاص داده شده است . این موزه دربرگیرنده مجموعه عظیمی ازنقاشی های پشت شیشه ایران است . نقاشی پشت شیشه هنری وارداتی است که در دوره صفویه از اروپای شرقی ، هند و چین وارد ایران شد اما بلافاصله رنگ و بویی بومی به خود می گیرد . تصاویر مربوط به انسان ، گل مرغ ، تصاویر هندسی ، حیوانات ، بناهای تاریخی و مناظر شهری ، طبیعت ، نوشته و خطوط قرآنی ، تک چهره‌ها ، شخصیت‌های مذهبی‌ ، درباری ، تاریخی ، شاعران و هنرمندان ، تصاویری از امامان ، دراویش و عامه مردم در حالت‌های مختلف ، تصاویر زنان به شیوه هایی از نقاشی سبک قاجار و کارهای مینیاتوری از جمله موضوعات نقاشی های کار شده بر پشت شیشه می باشد .

هنر نقاشی پشت شیشه به جهت اجرای طراحی معکوس و استفاده از رنگ‌های روشن و اکلیلی‌ ، نیاز به مهارت و قدرت قلم و طراحی و ظرافت ویژه دارد . نقاشی‌های پشت شیشه به نمایش درآمده در این موزه شامل موضوعات گوناگون و در زمینه‌های مختلف است‌ . تصاویر مربوط به انسان شامل تک چهره‌ها ، شخصیت‌های مذهبی‌ ، درباری‌ ، تاریخی و تصاویری از عامه مردم در حالت‌های مختلف از جمله نواختن موسیقی‌ ، خواندن کتاب و ورزش است‌ .
اغلب تصاویر به زنان اختصاص داده شده است و نوع طراحی در برگیرنده شیوه هایی از نقاشی سبک قاجار و کارهای مینیاتوری است‌ . در بسیاری از نمونه‌ها تصاویر آزاد و در برخی دیگر شباهت زیادی با نقاشی‌های قهوه خانه‌ای مشاهده می‌شود . شخصیت‌ پردازی از اغلب شخصیت‌ های تاریخی مانند پادشاهان‌ ، شاعران و هنرمندان نیز در این دسته قرار می‌گیرد .
تصاویر گل و مرغ نیز همان‌طور که پیدا است‌ ، شامل نقاشی‌هایی است که در آن‌ ها به نقاشی گل و مرغ پرداخته شده‌است‌ .
تصاویر هندسی نیز متشکل از قطعات بریده از شیشه‌ های نقاشی شده است که دارای طرح‌های هندسی مشخص و مقطع‌اند و گاهی قطعات با قرار گرفتن در کنار هم‌ ، شکل واحدی را عرضه می‌دارند . موضوعات این دسته بیش‌تر شامل طرح‌های گل و گیاه همراه با حیواناتی نظیر پرنده و ماهی است‌ .
تصاویر حیوانی این گروه حیواناتی مانند شیر ، اسب و بز را نمایش می‌دهند .
تصاویر بناها و منظره شامل شهرها ، دشت‌ ها، گله‌ ها و مناظر درباری و شکار است‌ .
نوشته‌ها و خطوط قرآنی دسته‌ای دیگر از نقاشی‌های مورد نظر هستند که همراه با حاشیه‌ ها و نقوش گیاهی و تصاویری از شخصیت‌ های مذهبی و با انواع خطوط چون نستعلیق‌ ، شکسته‌ ، نسخ و ثلث در پشت شیشه ثبت شده‌اند .
گروه نقاشی‌ های مذهبی نیز در بر گیرنده روایت‌ها ، وقایع‌ ، داستان‌ ها ، صحنه‌ های جنگ و شخصیت‌ های مذهبی از جمله امامان‌ ، پیامبران‌ ، پیشوایان مذهبی و دراویش هستند .

منابع: 
http://cafetehroon.blogfa.com
http://www.allmuseums.com
http://www.tehran21.ir
http://fa.wikipedia.or

نام
ایمیل
نظرات
نظرات