حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


The National Museum of Iran Medical Sciences History  موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران

 

بازدید: شنبه تا چهارشنبه 8 تا 14،  پنجشنبه 30/8 تا 12

آدرس : تهران ، خيابان كارگر شمالی ، خيابان شانزدهم (فرشی مقدم) ، انتهای كوچه پارک علم و فناوری

تلفن: 88632855-7

در فرهنگ و تمدن ايراني كه يكي از قديمي‌ترين و مستحكم‌ترين فرهنگ‌هاي بشري است علم طب همواره از جايگاه ويژه و ارزنده‌اي برخوردار بوده است. به منظور حفظ ارزش‌ها، فرهنگ و تمدن غني و گرانبهاي گذشتگان علوم پزشكي و نماياندن تلاش بي‌وقفه و خستگي‌ناپذير پزشكان و ساير شاغلين رشته‌هاي وابسته به آن در اين سرزمين و در ادوار مختلف تاريخي آن، طرح تأسيس موزه ملي تاريخ علوم پزشكي كشور توسط دانشگاه علوم پزشكي تهران؛ تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي كشور طي يك پروژه مشترك از سال 1998 آغاز شد و در سال 2001 به مرحله بهره‌برداري رسيد. اين موزه در بنايي مربوط به دورة قاجاريه در تهران، با زيربناي حدود 2000 مترمربع احداث شده است.
موزه ملي تاريخ پزشكي كشور، داراي بخش‌هاي متعددي مي‌باشد كه مهمترين آنها عبارتند از:
-
بخش ابزار و ادوات مرتبط با علوم پزشكي
-
بخش كتب خطي و اسناد پزشكي
-
بخش معرفي مشاهير علوم پزشكي كشور
-
بخش تاريخ پرستاري و مامايي
-
بخش تاريخ دامپزشكي
-
بخش تاريخ دندانپزشكي
-
بخش طب گياهي
-
بخش طب سنتي
-
بخش جنين‌شناسي

موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۸۰ ودر واپسین روزهای وزارت دکتر محمد فرهادی وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران (و در زمان ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی) افتتاح شد. طرح اولیه تاسیس این موزه در سال ۱۳۷۶ و بدعوت سازمان میراث فرهنگی کشور (بریاست وقت آقای مهندس سید محمد بهشتی و به پیشنهاد آقای دکتر مازیار اشرفیان بناب) آغاز و در جلسه ای مشترک و با حضور بزرگان علوم پزشکی کشور به تائید نهائی رسیده و عملیات تاسیس اولین موزه ی پزشکی کشور به ریاست دکتر مازیار اشرفیان بناب آغاز گردید.
در احداث و تاسیس این موزه بسیاری چون دکتر ایرج فاضل (ریاست وقت فرهنگستان علوم پزشکی ایران)، دکتر محمد فرهادی (وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)٬ دکتر محمد رضا ظفرقندی (ریاست وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و ریاست وقت سازمان نظام پزشکی ایران)، مهندس سید محمد بهشتی (ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی کشور)، دکتر سید محمد قدسی (معاونت وقت پژوهشي دانشگاه علوم پزشکی تهران) و جلیل گلشن (معاونت وقت پژوهشي سازمان میراث فرهنگی کشور) نقش موثر و تعیین کننده داشته اند.
در سالهای اولیه این طرح، بنائی تاریخی (مربوط به دوره ی قاجاریه) متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران جهت تاسیس موزه اختصاص یافت. امور اجرائی موزه تحت نظارت مستقیم وزیر محترم وقت بهداشت و ریاست وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و در حوزه ی معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشکی تهران بانجام رسید. همزمان با مساعدت و همکاری سازمان میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی تهران چندین طرح پژوهشي تحت نظر ریاست وقت موزه (آقای دکتر مازیار اشرفیان بناب) جهت شناسائی و جمع آوری کلیه ی اطلاعات، ادوات و ابزار، اسناد و مدارک تاریخی و همچنین آثار هنری مرتبط با تاریخ علوم پزشکی ایران انجام و با موفقیت به اتمام رسید.
تنها در یکی از این طرحها کلیه موزه های کشور بطور کامل و طی مدت دو سال مورد بازدید فرار گرفتند تا کلیه ی آثار مرتبط با تاریخ پزشکی ایران شناسائی و فهرست برداری شوند. پس از چهار سال کار سخت و طاقت فرسا و با مشارکت بسیاری از علاقمندان به تاریخ پزشکی بیش از از سه هزار اشیاء، ابزار و ادوات پزشکی، کتب خطی، اسناد و مدارک مرتبط با تاریخ پزشکی کشور و همچنین آثار هنری مرتبط جمع آوری و در مجموعه ای بسیار زیبا و پر بار مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

نام
ایمیل
نظرات
نظرات