حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


iran money museum iran money museum  موزه پول ایران

آدرس: اتوبان تهران كرج- كيلومتر 5 - مجتمع ارم سبز
بازدید:  همه روزه به جز ايام سوگواری، ساعت 8:30-20
تلفن: 44143089

این موزه اولین موزه تخصصی و دائمی سکه و اسکناس در ایران است و در تاریخ هفدهم تیرماه سال ۱۳۷۶ در سالگرد هجرت پیغمبر اسلام توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح گردید.
این مجموعه که شامل ۱۴۰۰ سکه و ۷۵۰ قطعه اسکناس و تعداد تقریبی ۲۰۰ قطعه اشیاء موزهای غیر از سکه و اسکناس است که در محوطه‌ای با وسعت حدود 700 متر مربع به نمایش گذاشته شده‌است.
بخش‌های تشکیل دهنده تماشاگه پول عبارت‌اند از:
 بخش ماقبل پول
سالن‌های مربوط به تاریخ سکه
  سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس

در اردیبهشت ماه ۱۳۷۸ بخش جدیدی در سالن اصلی نمایش با موضوع سکه و اسکناس کشورهای مختلف با اطلاع‌رسانی عمومی شامل پرچم، نقشه، اطلاعات پولی و ارزشی و واحد پول آن کشور دارد. در بخش‌های دیگر این موزه، سکه هایی مربوط به ساتراپ‌ها و امرای تابع هخامنشی با تصاویری هنرمندانه از ارابه و کشتی و... به نمایش گذاشته شده است. در این مجموعه، سکه هایی به چشم می‌خورد از اسکندر مقدونی، سلوکیان، پارتیان (اشکانیان) و ساسانیان؛ نمایشی از هنر و تاریخ نهفته در خطوط و تصاویر سکه‌ها و بی شک ستودنی و قابل تأمل.

در قسمت مهمی از موزه پول با سکه‌های اسلامی آشنا می‌شویم. سکه هایی از امویان، عباسیان، غزنویان، سلجوقیان و... که مروری بر تاریخ ورود و ظهور اسلام در ایران دارد موزه پول ضمن معرفی نخستین اسکناس‌های ایرانی منتشر شده در زمان ناصرالدین شاه قاجار تا نمونه اسکناس‌های رایج امروزی، اولین طرح اصلی چاپ اسکناس در ایران را نیز در اختیار دارد. در میان دیدنی‌های موزه پول اسکناسی از جنس طلا، کوچک‌ترین سکه با تاریخی کهن، سکه بهرام دوم همراه خانواده و سکه پوراندخت ساسانی نخستین شاه بانوی ایرانی خودنمایی می‌کند.
تماشاگه پول علاوه بر سالن‌های نمایش از بخش‌های جنبی دیگر نیز تشکیل شده است که به اختصار عبارت‌اند از: کتابخانه تخصصی، بانک اطلاعات
 نگارخانه تماشاگه پول، نمایشگاه‌های متفرقه تماشاگه پول، بخش کتابفروشی. این مرکز در بلوار میرداماد ساختمان دفینه قرار داشت ولیکن در سال ۱۳۸۵ به پارک ارم منتقل گردید.

منابع:
ویکی پدیا
رروزنامه جام جم
شبکه مرجع اطلاعات بانکی

 

 

نام
ایمیل
نظرات
نظرات