حمید گردان | عکاس ایرانی

SkyLight


quran museum

موزه ملی قرآن کریم
آدرس:  تهران ، تقاطع خیابان ولیعصر و امام خمینی ، ضلع شمال غربی
بازدید: همه روزه غیر از ایام تعطیل
شماره تماس: 66490860 ، 4-66490863   
استفاده از تمامی عکسها و اطلاعات تنها با ذکر نام موزه قرآن مجاز است

 ساختمان موزه ملی قرآن در سال 1355 به‌ عنوان مجموعه‌ فرهنگسرا در کنار کاخ مرمر ساخته و برای حفظ ارزش بنای کاخ مرمر تصمیم گرفته شد که این ساختمان در عمق 14 متری در سه طبقه‌ زیرزمین بنا شود. سال 1357، بیست و پنج درصد این ساختمان ساخته شد که پس از آن و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، عملیات تکمیلی این ساختمان حدود 16سال متوقف بود تا بالاخره در سال 1373 مسوولان تصمیم به تجهیز این ساختمان به‌ عنوان موزه گرفتند و سال 1384 موزه‌ قرآن آماده‌ بهره‌برداری شد. 
موزه‌ ملی قرآن تنها موزه‌ تخصصی در ایران است که مجموعه‌ای از نسخ نفیس و ارزشمند قرآنی از سده‌ چهارم و پنجم هجری قمری تا دوره‌های تیموری و قاجاری در آن وجود دارند
موزه تخصصی قرآن  دارای یک سرسرای اصلی ، آمفی ‌تئاتر ، کتابخانه‌ و فضاهای جانبی است . سطح اول فضا ، ورودی اصلی قرارد دارد ، سطح دوم فضای آمفی ‌تئاتر و سطح سوم محل برگزاری نمایشگاه است  .نورگیری که بر روی بام احداث شده ، سطوح مختلف این فضای مهم را به شکل مطلوبی از نور و روشنایی طبیعی بهره‌مند ساخته است . این بنا دارای سه طبقه است که با معماری سنتی اسلامی ایجاد شده و دارای بخشهای مختلف می باشد :
سالن آمفی تئاتر با گنجایش چهارصد نفر سرسرای اصلی موزه قرآن و کتب خطی نفیس و گالری ها از بخش های مختلف موزه ملی قرآن کریم هستند .
این موزه هم چنین دارای یک کتابخانه تخصصی با مجموعه ای بسیار غنی در زمینه کتب مرجع و علوم قرآنی در سه طبقه و به وسعت 465 متر مربع می باشد که در حال حاضر 3500 نسخه کتاب در آن قرار داده شده و ظرفیت 40 هزار کتاب را دارد.  
 در این موزه علاوه بر قرآن های خطی و قدیمی ، دیگر آثار قرآنی ، نظیر تابلو ، آثار چوبی ، فلزی و پارچه ای را نیز در بر می گیرد . بخش اصلی این موزه مربوط به قرآن های خطی ، قدیمی و تاریخی است  .در این بخش بیش از 80 قرآن نفیس نگه داری می شود که به دوره های مختلف تاریخی  تعلق دارد . در این موزه قرآن هایی مربوط به دوران صفویه و قاجار و همچنین قرآنی های خطی متعلق به قرن سوم هجری وجود دارد  .در بخش آثار فلزی نیز آثاری چون شمعدان ، زره ، کلاه خود ، شمشیر و جعبه نگه داری می شود که با آیات و کلمات الهی مزین شده اند  .
در بخش دیگری از نخستین موزه اختصاصی قرآن ایران ، آثار هنری موزه قرار دارد ، این بخش تابلو هایی را شامل می شود که با بهره گیری از کلام الهی ساخته شده اند .
در موزه قرآن مجموعه ای نیز از پارچه هایی نگه داری می شود که آیات قرآن کریم بر روی آنها نقش بسته است  و لباس های پارچه ای که به آیات قرآن مزین شده و در زمان های قدیم رزمندگان جنگ زیر زره می پوشیدند یا قضات قبل از برگزاری مراسم دادگاه برتن می کردند. 
نام
ایمیل
نظرات
نظرات